Praca w zachodniopomorskim
mobbing

Jak ustrzec się przed mobbingiem w miejscu pracy?

Mobbing to zjawisko, które polega na uporczywym nękaniu podwładnych lub współpracowników. Mowa tu oczywiście o stosowaniu przemocy psychicznej poprzez poniżanie, ośmieszanie lub izolowanie pracownika. Taktyki stosowane w mobbingu to m.in. publiczne krytykowanie, obraźliwe żarty i gesty, zniesławienie, używanie wulgaryzmów, stosowanie przemocy fizycznej, czy utrudniane wykonywania pracy. Warto pamiętać, że mobbing to też ukrywanie przed pracownikiem ważnych informacji, pomniejszanie jego wartości czy też plotkowanie.

Jak bronić się przed mobbingiem?

Jeśli widzisz, że atmosfera w firmie jest bardzo napięta, nie pozostaje nic innego, jak przeglądanie nowych ofert pracy w Chociwlu. Oczywiście na mobbing nie można pozostawać obojętnym. Zanim zdecydujemy się odjeść od danego pracodawcy, warto podjąć próby rozmów z przełożonym lub pracownikiem działu HR, który powinien być kompetentny w zakresie polityki antymobbing-owej.

Osoby, które chcą na dobre walczyć z mobbingiem, powinny zbierać dowody i zjednać sobie kogoś, kto zgodziłby się wystąpić w roli świadka. Jeżeli sprawy zaszły daleko, to pracownicy decydują się na składanie pisemnych skarg. Kolejnym etapem jest rozpatrzenie sprawy przez Państwową Inspekcję Pracy lub Sąd Pracy. Pamiętajmy, że przejawów mobbingu nie można lekceważyć, bo nawet jeśli uda nam się znaleźć nową pracę w Chociwlu, to mobber nadal będzie czuł się bezkarny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *