Praca w zachodniopomorskim
nadużycia ze strony pracodawców

Jakich nadużyć najczęściej dopuszczają się pracodawcy?

Nadużycia ze strony pracodawców zdarzają się częściej, gdy panuje wysokie bezrobocie. Wtedy większość kandydatów cieszy się, jeśli uda im się znaleźć źródło dochodów i przymyka oko na nieprawidłowości. Jakich nadużyć najczęściej dopuszczają się szefowie?

  1. Niejasne warunki zatrudnienia

Twój pracodawca zwleka z podpisaniem umowy? A może masz umowę zlecenie, chociaż powinieneś być zatrudniony na podstawie umowy o pracę? Takich zachowań nie można lekceważyć. Dbajmy o to, aby zasady wypłacania premii pozostawały jasne od początku.

  1. Czas pracy

Wielu pracodawców miga się z udzieleniem dwutygodniowego urlopu wypoczynkowego. Za takie przewinienie firmie grozi kara grzywny. Nie wszyscy pracownicy są też świadomi tego, że w nadzwyczajnych sytuacjach, takich jak np. ślub lub śmierć członka rodziny, mogą skorzystać z urlopu okolicznościowego.

Kolejną kwestią pozostaje sprawa nadgodzin i wykonywania obowiązków służbowych w weekendy. Jeżeli pracodawca nie płaci należycie, to lepiej rozglądać się za nową pracą w Łobzie.

  1. Nieprzestrzeganie zasad BHP

Zdarza się to najczęściej w branży budowlanej i jest nierzadką przyczyną wypadków w pracy.  Uchybienia w tym zakresie mogą nieść zagrożenia dla zdrowia, a nawet dla życia.

  1. Wypowiadanie umów

W przypadku zwolnienia, w zależności od czasu zatrudnienia, pracownikowi przysługuje określony okres wypowiedzenia. Niektórzy pracodawcy wypowiadają umowy z dnia na dzień i nie wystawiają świadectw pracy. W walce z tego typu nadużyciami pomaga Państwowa Inspekcja Pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *