Praca w zachodniopomorskim
rynek pracy w Lipianach

Sytuacja na rynku pracy w Lipianach

Lipiany to miasto położone na Pojezierzu Myśliborskim, w którym zamieszkuje niewiele ponad 6 tysięcy mieszkańców. Znaczna część z nich znajduje się w wieku produkcyjnych (ponad 65%), mimo wszystko jednak całkowita liczba osób zdolnych do podjęcia pracy z roku na rok maleje.

Analiza oddziaływania struktury demograficznej na lokalny rynek pracy wskazuje, że znaczna część aktywności zawodowej przypada w udziale mężczyznom. Zapewne wynika to z faktu, że w małych miejscowościach, w których trudno jest znaleźć pracę, zdecydowanie większe szanse na zdobycie zatrudnienia mają mężczyźni – choćby przez wzgląd na bardziej dostępną pracę fizyczną. Wartość stopy bezrobocia w Lipianach charakteryzuje się regularnymi spadkami. Z roku na rok zauważalne jest zmniejszanie bezrobocia, choć w dalszym ciągu pozostaje ono na dość wysokim poziomie 11%/12%.

Według statystyk bezrobocie staje się udziałem co dziesiątej osoby w wieku produkcyjnym, mieszkającej w Lipianach. Pomimo coraz wyraźniejszych tendencji stabilizacyjnych na rynku pracy, opracowany został w zeszłym roku lokalny program rewitalizacyjny, mający na celu poprawę sytuacji społeczno-gospodarczej w gminie Lipiany. Niestety, rejony te wciąż zagrożone są negatywnym spadkiem aktywności zawodowej, która w konsekwencji może nieść poważne skutki społecznych patologii.

Pozytywnym zjawiskiem jest natomiast utrwalanie miejsc pracy i zażegnanie niebezpieczeństwa masowych zwolnień. Przed władzami Lipian stoi jednak bardzo trudne zadanie dostosowania potencjalnej ilości miejsc pracy do ilości osób, chcących być aktywnymi uczestnikami rynku pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *