O województwie zachodniopomorskim

Województwo zachodniopomorskie położone jest w północno-zachodniej części Polski, nad Morzem Bałtyckim oraz Zalewem Szczecińskim. Graniczy z Niemcami od zachodniej strony oraz z trzema innymi województwami: pomorskim, lubuskim i wielkopolskim. Obszar podzielony jest na osiemnaście powiatów. Stolicą województwa jest Szczecin. Jest to najdalej wysunięta na zachód część Polski.  Odznacza się w dużej skali powierzchnią zalesioną i wodną. Jest to piąte co do wielkości województwo w kraju. Zajmuje powierzchnię 22 892,5 km2. W roku 2016 liczba mieszkańców wyniosła 1,71 mln.

Gospodarka

Jeszcze kilkanaście lat temu główną gałęzią gospodarki napędzającą województwo był przemysł stoczniowy. Obecnie jest to rolnictwo i przemysł spożywczy. Dużą rolę odgrywają także energetyka, strefa chemiczna, drzewna. Pierwsze skrzypce gra rybołówstwo. Strategiczne dla regionu są 4 morskie porty handlowe: Szczecin, Świnoujście, Kołobrzeg i Police. Bardzo ważne są też mniejsze porty rybackie, których w okolicy jest kilkanaście. 90% pasażerskiego ruchu zdominowane jest przez ruch promowy.

Klimat

Umiarkowany klimat województwa cechuje przewaga wiatrów oraz wilgotność powietrza z uwagi na dużą ilość zbiorników wodnych i lasów. Województwo zachodniopomorskie ma bardzo dobrą jakość powietrza, dzięki częstym wiatrom wiejącym zwłaszcza w pasie nadmorskim. Obfituje tu teren zielony. W granicach wojewódzkich znajdują się Woliński i Drawieński Park Narodowy, siedem parków krajobrazowych oraz 116 rezerwatów przyrody, nie wspominając o licznych obszarach chronionych. Teren województwa zajmują obszary chronione Natura 2000. Ochrona cennej flory i fauny jest dobrem narodowym obszaru zachodniopomorskiego.

Zabytki

Województwo bogate jest w perełki architektoniczne. Znajduje się tu blisko 3 000 zabytków. Wśród najpopularniejszych znajduje się zespół katedralny w Kamieniu Pomorskim i zespół kościoła pw. NMP Królowej Świata, a także średniowieczne mury obronne miasta w Stargardzie. Są to jednocześnie obiekty uznane za pomniki historii. Oprócz dużej ilości kościołów i bram wchodzących w skład architektury obronnej województwo zachodniopomorskie to zamki. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie i Darłowie. Zamki w Białogardzie, Pęzinie, Swobnicy, Świdwinie. A także relikty zamków w Dobrej (koło Nowogardu), Drawnie, Starym Drawsku, Golczewie, Karlinie, Moryniu i Złocieniu. Oprócz okazałych budowli i ich pozostałości są także dworki, rezydencje i kompleksy pałacowo-parkowe z folwarkami. Najstarsze obiekty datuje się na XII I XIII wiek i są to oczywiście budowle sakralne.

Edukacja

Na obszarze województwa funkcjonuje ponad kilkanaście uczelni wyższych, z czego największą uczelnią jest Uniwersytet Szczeciński. W samej stolicy województwa jest 19 szkół wyższych, z czego 3 to uniwersytety. Ośrodki akademickie dostosowują kanony kształcenia do zmieniających się zasad panujących na rynku pracy, tak aby, jak największa liczba absolwentów z powodzenia znalazła zatrudnienie.

Turystyka

Zachodniopomorskie to przede wszystkim region turystyczny. Piękne, szerokie plaże, bezpośredni dostęp do Morza Bałtyckiego, wydmy, rzeki, pojezierza, lasy. Baza jest szeroka zarówno dla tych, którzy chcą spędzić swój wypoczynek aktywnie, jak i amatorów rekreacji bardziej wyważonej. Z powodzeniem można uprawiać tutaj żeglarstwo, kajakarstwo, nurkowanie, windsurfing czy kitesurfing. Bogate walory uzdrowiskowe to także zachodniopomorskie. Króluje tu borowina i solanka, czyli SPA w najczystszej postaci.

Rynek pracy

Aktualny rynek pracy wykazuje na zapotrzebowanie pracowników. Wzrost zatrudnienia powinien nastąpić w grupie pracowników średniego szczebla między innymi kierowników. Plany zatrudnieniowe obejmą branże gastronomiczno-hotelarską oraz budownictwo. Z redukcją etatów muszę liczyć się przedstawiciele sektorów finansowych, nieruchomości i produkcji. Ryzyko zwolnień może dotknąć specjalistów i sprzedawców. W ogólnej statystyce bezrobocie w zachodniopomorskim spada, a wzrasta liczba inwestycji zagranicznych.