5 skutecznych sposobów na szybkie znalezienie pracy

  1. Praca zachodniopomorskie
  2. Sposoby szukania pracy
  3. 5 skutecznych sposobów na szybkie znalezienie pracy

Poszukiwanie pracy wielu osobom wydaje się trudne, czasochłonne i bardzo stresujące. Jednak nie zawsze musi tak być! By proces szukania nowego miejsca zatrudnienia przebiegał sprawnie i szybko zakończył się sukcesem – znalezieniem wymarzonej, satysfakcjonującej posady – warto przygotować sobie dobry plan działania. Oto 5 czynności, które pomogą Ci w szukaniu pracy i zwiększą Twoje szanse na rynku zatrudnienia.

Dokładnie przeanalizuj rynek pracy

Szukasz pracy w konkretnej okolicy – np. w obrębie jednej miejscowości czy powiatu? A może zależy Ci na zatrudnieniu na jednym, określonym stanowisku i nie dopuszczasz zbytniej elastyczności w tej kwestii? Niezależnie od swojego celu – przeanalizuj rynek pracy i oczekiwania lokalnych pracodawców. Dzięki temu poznasz swoje szanse na szybkie znalezienie etatu i lepiej przygotujesz się do procesu rekrutacji.

Przykładowo, być może szukasz pracy w charakterze handlowca. Analiza rynku pracy pokazuje jednak, że w interesującej Cię okolicy pojawia się niewiele ofert skierowanych do handlowców – lokalny rynek jest przesycony. Masz kilka możliwości – sprawdzić, jaka jest sytuacja w okolicznych miejscowościach, poszerzyć swoje kwalifikacje i poszukać zatrudnienia na pokrewnym stanowisku np. doradcy klienta.

W ocenie swoich szans na pracę w danym zawodzie i na lokalnych rynkach pracy pomaga badanie Barometr zawodów. Pomocne będzie też przeglądanie ofert na dużym, ogólnopolskim portalu rekrutacyjnym, np. praca.pl.

Napisz wyróżniające się CV

Na samym początku szukania pracy warto też zadbać o stworzenie naprawdę dobrego, profesjonalnego CV. Czas, który na to poświęcisz, nie będzie stracony – życiorys zawodowy to Twoja wizytówka i może otworzyć Ci drogę do wymarzonej kariery. Z drugiej strony niestaranne, zawierające błędy i nieścisłości CV, albo po prostu wydające się przestarzałe – może skutecznie zniechęcić rekrutera do zaproszenia Cię na rozmowę o pracę.

O czym warto pamiętać, tworząc życiorys? Przede wszystkim nie musisz przygotowywać go od podstaw w edytorze tekstu – wygodnym sposobem jest skorzystanie z gotowego kreatora CV online. Nie wszystkie tego typu programy są darmowe – zwróć na to uwagę, zanim zaczniesz wypełniać pola kreatora swoimi danymi osobowymi.

Co więcej, postaraj się nadążać za trendami rekrutacyjnymi. W CV – na samym początku – umieść zatem tzw. Profil zawodowy, czyli krótkie, kilkuzdaniowe podsumowanie Twojej ścieżki zawodowej, planów czy zainteresowań związanych z daną branżą. Pamiętaj też, że zdjęcie w CV powoli staje się przeżytkiem – chyba że wygląd kandydata ma istotne znaczenie dla danej pracy, np. w modelingu czy aktorstwie.

Zwróć też uwagę na to, że jeśli aplikujesz na stanowiska w kilku różnych obszarach zawodowych – np. w handlu i branży dziennikarskiej – najlepiej przygotować oddzielne CV, ukazujące Twoje doświadczenie w każdej z tych dziedzin.

Regularnie sprawdzaj ogłoszenia o pracę

Złota zasada szukania etatu to systematyczność. To zupełnie naturalne, że po jakimś czasie, gdy żaden pracodawca nie zainteresuje się Twoją kandydaturą albo kiedy rozmowy o pracę nie przyniosą efektu – pojawia się zniechęcenie. Postaraj się jednak znaleźć w sobie wytrwałość. Pomocne jest wyrobienie nawyku np. przeglądania ogłoszeń o konkretnej porze, konkretnego dnia (lub codziennie czy co drugi dzień).

Dzisiejsze oferty pracy – a także wszystkie inne aktualne ogłoszenia – znaleźć można na dużych portalach rekrutacyjnych, takich jak wspomniana praca.pl. Skorzystanie z takiego portalu ma wiele zalet – przede wszystkim narzędzia typu job alert czy newsletter pomagają w zachowaniu systematyczności. Historia rekrutacji z kolei pomoże utrzymać porządek i uchroni od wysłania zgłoszenia dwukrotnie do tego samego pracodawcy.

Powiedź najbliższym, że szukasz zatrudnienia

Doceń moc networkingu! Szukanie pracy z polecenia rodziny czy znajomego może znacząco przyspieszyć rozpoczęcie nowej, obiecującej kariery. W bardzo wielu firmach działają systemy poleceń pracowniczych, dlatego pytaj bliskich, czy mają informację o rekrutacjach prowadzonych w ich miejscach zatrudnienia. Pamiętaj, że osoba polecona także musi przejść zwykły proces naboru – wysłać CV, spełnić wymagania dotyczące kwalifikacji itp. Dlatego do takiej rekrutacji podejdź poważnie.

O swoim zamiarze znalezienia nowej pracy możesz też poinformować znajomych w mediach społecznościowych. Post na ten temat umieść w grupach tematycznych, poproś też bliskich o jego udostępnienie. Im więcej osób wie, że szukasz etatu, tym większa szansa, że ktoś Ci w tym pomoże, podpowie, gdzie złożyć CV itp.

Bądź cierpliwy

Jak wyżej wspomniano, pierwszą zasadą szukania pracy jest systematyczność. Drugą – bez wątpienia cierpliwość. Oczywiście każdy chciałby znaleźć pracę od razu albo w co najwyżej kilka dni. Niekiedy jednak szukanie pracy przeciąga się, nawet do kilku miesięcy. Jeśli masz za sobą liczne niepowodzenia, Twój telefon milczy, zaproszenia na rozmowy rekrutacyjne nie pojawiają się w skrzynce e-mail – zastanów się, jak możesz poprawić swoje zgłoszenia, a także podnieść notowania na rynku pracy.

Przede wszystkim weź pod lupę CV, nieco je skoryguj, żeby wyglądało jeszcze bardziej atrakcyjnie. Zastanów się nad zapotrzebowaniem kadrowym firm działających w interesującej Cię okolicy. Może warto wykonać kurs zawodowy i podjąć pracę na stanowisku, którego wcześniej nie brałeś pod uwagę? Bądź otwarty na nowe możliwości. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Najnowsze oferty pracy:

12 Czerwca 2024

Konsultant / Konsultantka w Sklepie Firmowym T-Mobile

T-Mobile Polska S.A.

zachodniopomorskie / Koszalin, CH Atrium

  • Zadania, które na Ciebie czekają: 70% bieżąca obsługa klienta i obowiązki salonowe, 30% kontakt telefoniczny z klientami Profesjonalna obsługa Klientów T- Mobile Sprzedaż pełnej gamy...
Więcej

12 Czerwca 2024

Lektor / Korepetytor języka obcego

Moose Polecane Korepetycje Zuzanna Łoś, Marek Łoś Spółka Jawna

zachodniopomorskie /

  • ANGIELSKI, NIEMIECKI, HISZPAŃSKI, FRANCUSKI, WŁOSKI, ROSYJSKI, POLSKI DLA OBCOKRAJOWCÓW JEŚLI: za 2 godziny pracy dziennie chcesz zarabiać od 2.200 do 2.700 zł miesięcznie (w zależności od...
Więcej

12 Czerwca 2024

Lekarz Stomatolog

Medicover Stomatologia

zachodniopomorskie / Szczecin, ul. Malczewskiego 26

  • Zapraszamy do współpracy lekarzy dentystów: posiadających prawo wykonywania zawodu, z m.in. 5-letnim doświadczeniem w leczeniu Pacjentów. Nie wymagamy specjalizacji, stawiamy na doświadczenie!
Więcej
Więcej ofert pracy

Baza ofert

Praca