Kiedy pracownik może skorzystać z urlopu okolicznościowego?

 1. Praca zachodniopomorskie
 2. List motywacyjny, CV: przykładowe
 3. Kiedy pracownik może skorzystać z urlopu okolicznościowego?
urlop okolicznościowy

Nikomu nie trzeba przypominać o tym, że wszystkim pracownikom z Bornego Sulinowa zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę, przysługuje urlop wypoczynkowy. Jego wymiar jest uzależniony od wykształcenia i stażu pracy. Pracownicy zwykle starają się mądrze gospodarować wolnymi dniami, ale nie wszyscy wiedzą, że w nadzwyczajnych sytuacjach, można też skorzystać z urlopu okolicznościowego.

W jakich sytuacjach pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy? Rozporządzenie Ministra Pracy jasno mówi o tym, że z uwagi na ważne wydarzenia pracownikowi przysługują dodatkowe wolne dni, które są płatne. Wniosek o urlop okolicznościowy można złożyć w przypadku:

 • ślubu pracownika (2 dni urlopu),
 • urodzenia się dziecka (2 dni wolnego),
 • zgonu małżonka, dziecka, ojca, matki, macochy lub ojczyma (2 dni urlopu),
 • ślubu dziecka (1 dzień wolnego)
 • pogrzebu siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka lub innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika (1 dzień wolnego).

Warto pamiętać o tym, że podwładny, nawet jeśli jest rozwiedziony, to nadal może skorzystać z urlopu okolicznościowego w przypadku śmierci byłego teścia lub teściowej. Ponadto każdy pracownik jest uprawniony do tego, aby wnioskować o wolne z powodu konieczności opieki nad dzieckiem do 14 roku życia.

Oczywiście, aby otrzymać zgodę na urlop okolicznościowy, należy szybko powiadomić pracodawcę o planowanej nieobecności, a także przedstawić niezbędną dokumentację, taką jak przykładowo akt zgonu. Osoby, które mają trudności w wyegzekwowaniu należnego urlopu, czy to wypoczynkowego, czy okolicznościowego bez wątpienia, powinny rozważyć szukanie nowej pracy w Bornem Sulinowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Najnowsze oferty pracy:

12 Czerwca 2024

Konsultant / Konsultantka w Sklepie Firmowym T-Mobile

T-Mobile Polska S.A.

zachodniopomorskie / Koszalin, CH Atrium

 • Zadania, które na Ciebie czekają: 70% bieżąca obsługa klienta i obowiązki salonowe, 30% kontakt telefoniczny z klientami Profesjonalna obsługa Klientów T- Mobile Sprzedaż pełnej gamy...
Więcej

12 Czerwca 2024

Lektor / Korepetytor języka obcego

Moose Polecane Korepetycje Zuzanna Łoś, Marek Łoś Spółka Jawna

zachodniopomorskie /

 • ANGIELSKI, NIEMIECKI, HISZPAŃSKI, FRANCUSKI, WŁOSKI, ROSYJSKI, POLSKI DLA OBCOKRAJOWCÓW JEŚLI: za 2 godziny pracy dziennie chcesz zarabiać od 2.200 do 2.700 zł miesięcznie (w zależności od...
Więcej

12 Czerwca 2024

Lekarz Stomatolog

Medicover Stomatologia

zachodniopomorskie / Szczecin, ul. Malczewskiego 26

 • Zapraszamy do współpracy lekarzy dentystów: posiadających prawo wykonywania zawodu, z m.in. 5-letnim doświadczeniem w leczeniu Pacjentów. Nie wymagamy specjalizacji, stawiamy na doświadczenie!
Więcej
Więcej ofert pracy

Baza ofert

Praca