Kiedy pracownik może skorzystać z urlopu okolicznościowego?

 1. Praca zachodniopomorskie
 2. List motywacyjny, CV: przykładowe
 3. Kiedy pracownik może skorzystać z urlopu okolicznościowego?
urlop okolicznościowy

Nikomu nie trzeba przypominać o tym, że wszystkim pracownikom z Bornego Sulinowa zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę, przysługuje urlop wypoczynkowy. Jego wymiar jest uzależniony od wykształcenia i stażu pracy. Pracownicy zwykle starają się mądrze gospodarować wolnymi dniami, ale nie wszyscy wiedzą, że w nadzwyczajnych sytuacjach, można też skorzystać z urlopu okolicznościowego.

W jakich sytuacjach pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy? Rozporządzenie Ministra Pracy jasno mówi o tym, że z uwagi na ważne wydarzenia pracownikowi przysługują dodatkowe wolne dni, które są płatne. Wniosek o urlop okolicznościowy można złożyć w przypadku:

 • ślubu pracownika (2 dni urlopu),
 • urodzenia się dziecka (2 dni wolnego),
 • zgonu małżonka, dziecka, ojca, matki, macochy lub ojczyma (2 dni urlopu),
 • ślubu dziecka (1 dzień wolnego)
 • pogrzebu siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka lub innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika (1 dzień wolnego).

Warto pamiętać o tym, że podwładny, nawet jeśli jest rozwiedziony, to nadal może skorzystać z urlopu okolicznościowego w przypadku śmierci byłego teścia lub teściowej. Ponadto każdy pracownik jest uprawniony do tego, aby wnioskować o wolne z powodu konieczności opieki nad dzieckiem do 14 roku życia.

Oczywiście, aby otrzymać zgodę na urlop okolicznościowy, należy szybko powiadomić pracodawcę o planowanej nieobecności, a także przedstawić niezbędną dokumentację, taką jak przykładowo akt zgonu. Osoby, które mają trudności w wyegzekwowaniu należnego urlopu, czy to wypoczynkowego, czy okolicznościowego bez wątpienia, powinny rozważyć szukanie nowej pracy w Bornem Sulinowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Najnowsze oferty pracy:

02 Marca 2024

Inżynier Budowy - roboty energetyczne

Trakcja S.A.

zachodniopomorskie / Szczecin

 • Opis stanowiska Organizacja i nadzór nad terminowością wykonywania prac budowlanych oraz dostaw materiałów. Nadzorowanie i koordynowanie prac wykonawczych przez podwykonawców i siły własne....
Więcej

02 Marca 2024

Regionalny przedstawiciel handlowy (rynek polski)

Play Wood LCC

zachodniopomorskie / Szczecin

 • Opis pracy: Poszukujemy przedstawiciela handlowego, dla którego komunikacja z ludźmi jest wielką przyjemnością, którego głównym zadaniem będą kontakty z kupującymi (sprzedaż B2B) - handel...
Więcej

02 Marca 2024

Kierowca Wywrotki 4-osiowej

POLAQUA Sp. z o.o.

zachodniopomorskie / Świnoujście, ul. Bunkrowa 1

 • ZADANIA: wykonywanie prac ziemnych na terenie budowy; obsługa pojazdu zgodnie z jego przeznaczeniem i zasadami bezpieczeństwa; dbałość o stan techniczny maszyny; współpraca z pozostałymi...
Więcej
Więcej ofert pracy

Baza ofert

Praca