Praca w zachodniopomorskim

Dobrzany potrzebują zmian

Poziom bezrobocia w Dobrzanach zmniejsza się z roku na rok. Poważny problem, którego nie widać na pierwszy rzut oka, to bezrobocie niezarejestrowane. Ciężko więc jest, określić jednoznacznie jaki jest odsetek osób, które w rzeczywistości pozostają nieaktywne zawodowo. Oczywiście zjawisko praca „na czarno” także nie jest odosobnionym przypadkiem.

Plany

Gmina Dobrzany poszukuje nieustannie sposobów na ożywienie gospodarcze terenów wiejskich oraz walkę z bezrobociem. Ambicją władz jest utworzenie nowych miejsc pracy i ściągnięcie na miejsce nowych inwestorów, którzy te miejsca będą w stanie zapewnić.

Zmiany

Wyraźnie widać zmiany w strukturze zatrudnienia w małych punktach handlowych, które wypierane są przed dyskonty. Rolnictwo także traci na zainteresowaniu na rzecz branży usługowej.

Działalności

Dotacje unijne, które miały stworzyć nowe miejsca pracy poprzez dofinansowanie nowych działalności gospodarczych przyniosły w efekcie wzrost bezrobocia. Osoby, które podjęły się prowadzenia działalności, po obowiązkowym roku zamknęły je i na powrót zasiliły grono bezrobotnych.

Turystyka

Tereny rolnicze, leśne, atrakcje krajobrazowe i przyrodnicze stanowią podstawę rozwoju turystyki, która może w najbliższej przyszłości stać się główną gałęzią gospodarki tego terenu. Póki co, większość mieszkańców Dobrzan dojeżdża do pracy, do strefy inwestycyjnej zlokalizowanej na terenie Stargardu.

Rolnictwo

Rolnictwo w dalszym ciągu stanowi źródło utrzymania dużej części mieszkańców Dobrzan. Jednak efektywność pozostaje jeszcze w strefie rozwoju. Główną blokadą do rozwoju rolnictwa na dużą skalę stanowi silne rozdrobnienie gospodarstw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *