Zabytki województwa zachodniopomorskiego

Zabytki województwa zachodniopomorskiego

Województwo zachodniopomorskie ma wiele do zaoferowania turystom – i jeśli chodzi o wspaniałą przyrodę, uprawianie sportów wodnych i lądowych czy zabytki oraz atrakcje dla całych rodzin. Jeśli nigdy nie odwiedzałeś / odwiedzałaś północno-zachodniej części kraju, zacznij od kilku miejsc, z których słynie to województwo. A zatem – czy planujesz zwiedzanie z dziećmi, czy wyjazd na weekend we dwoje, a może samotną wyprawę – te kilka miejsc koniecznie musisz odwiedzić.

Ruiny kościoła w Trzęsaczu

Zawieszone na morskim brzegu ruiny kościoła św. Mikołaja w Trzęsaczu należą do ulubionych miejsc turystycznych woj. zachodniopomorskiego. Niegdyś tutejszy okazały, gotycki kościół był jedną z najwspanialszych budowli tej części kraju. Budynek nie mógł jednak oprzeć się żywiołowi morza, które przez kolejne wieki podmywało fundamenty, naruszało grunt i wreszcie doprowadziło do zawalenia większej części kościoła. Dziś pozostała już tylko jego południowa ściana budowli.

Z kościołem w Trzęsaczu wiąże się wiele legend i opowieści. Jedna z nich mówi o morskiej bogini, która została złapana w sieci w czasie połowu. Bogini miała być przetrzymywana przez proboszcza i umrzeć z tęsknoty za morzem. Proboszcz pochował ją na przykościelnym cmentarzu, na co nie mógł zgodzić się Bałtyk – starał się wydrzeć swoją córkę ziemi i sprowadzić ją z powrotem w głębiny, sięgając ramionami aż do zabudowań kościelnych. W ten sposób Bałtyk doprowadził do ruiny kościoła.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Jeśli interesują Cię atrakcje turystyczne w okolicy Szczecina, jednym z pierwszych miejsc, do którego powinieneś / powinnaś się udać, jest Zamek Książąt Pomorskich. Utrzymany w stylu renesansowym gmach znajduje się na Wzgórzu Zamkowym, nad Odrą – nie sposób go przeoczyć.

Dawniej był siedzibą rodu Gryfitów, tutejszych możnowładców. Dziś pełni szereg funkcji, między innymi centrum kultury, muzeum, jest tu także kino, teatr, kabaret, opera, sala koncertowa, restauracje, a nawet sala ślubna. Planując zwiedzanie, warto zawczasu zapoznać się z kalendarium aktualnych wydarzeń – można trafić na ciekawy koncert, wystawę czasową, spektakl, spotkanie literackie czy wykłady np. na temat legend Gryfitów. Do zobaczenia są między innymi zamkowe dziedzińce, Wieża Dzwonów, Cela Czarownic, gabinet uczonego Lubinusa. Bilety można zakupić w zamkowych kasach.

Woliński Park Narodowy

Woliński Park Narodowy znajduje się – jak sama nazwa wskazuje – na wyspie Wolin. Obejmuje zachwycające, malownicze tereny, m.in. klif wyspy, lasy bukowe, wydmy, deltę rzeki Świny. Zwiedzając Park, można natknąć się na jego mieszkańców: żubry, jelenie europejskie, sarny, foki szare, morświny, liczne gatunki nietoperzy, dziki, lisy, jeże, kuny, wydry, bieliki.

Woliński Park Narodowy z pewnością zainteresuje też wielbicieli historii. Na jego obszarze, a także na innych terenach wyspy Wolin, znajdują się pozostałości wczesnośredniowiecznych grodziskach, a także obwarowań, np. okopy, bunkry z okresu II wojny światowej.

Do szczególnie lubianych miejsc należą: zagroda pokazowa Żubrów, Jezioro Turkusowe, punkty widokowe Kawcza Góra i Gosań. Więcej informacji na temat atrakcji turystycznych wyspy znaleźć można w Centrum Edukacyjno-Muzealnym przy dyrekcji parku w Międzyzdrojach.

Krzywy Las

Chyba każdy z nas kojarzy charakterystyczne, łukowate pnie drzew Krzywego Lasu. Ten unikatowy pomnik przyrody jest zlokalizowany w powiecie gryfińskim, zaś drzewa, które uległy tak fantazyjnym wygięciom, to sosny zwyczajne. W Krzywym Lesie rośnie ich około pięćdziesięciu i zostały zasadzone w latach 30. ubiegłego wieku.

Badacze od dawna stawiają tezy, co doprowadziło do tych niezwykłych krzywizn, niespotykanych na taką skalę w żadnym innym miejscu w Polsce. Jedna z teorii głosi, że powodem nie były siły natury (woda, wiatr), ale celowe działanie człowieka – krzywe drzewa miały być wykorzystywane np. do budowy łodzi.

Krzywy Las robi niesamowite wrażenie. Można do niego dotrzeć, podążając m.in. czerwonym szlakiem turystycznym na trasie Szczecin – Mieszkowice.

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu

Czy historie o łowieniu ryb w dawnych czasach mogą być ciekawe? Jak najbardziej! Zwiedzając Świnoujście, warto wstąpić do tutejszego Muzeum Rybołówstwa, mieszczącego się w budynku starego ratusza miejskiego. Duzi i mali odkrywcy, zainteresowani bogactwem Bałtyku, znajdą tu trzy ekspozycje: przyrodniczą, morską i historyczną. Do obejrzenia są między innymi modele statków, dawne narzędzia połowowe, meble, wyroby ceramiczne, a także ciekawe zbiory dotyczące dziejów Świnoujścia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
Aby kontynuować, musisz zaakceptować warunki

Najnowsze oferty pracy:

08 Września 2024

Konsultant Oświatowy

Centrum Kształcenia Językowego The Point

zachodniopomorskie /

  • Czym się zajmiesz? Będziesz umawiać i prowadzić rozmowy online z osobami, które chcą uczyć się w „The Point”. Przedstawisz naszą ofertę edukacyjną w szkołach – na spotkaniach z...
Więcej

08 Września 2024

Technik Elektroradiologii

Geneva Trust Polska sp. z o.o.

zachodniopomorskie /

  • Wykonywanie badań mammograficznych w Mammobusach Praca na aparatach cyfrowych firmy Siemens Wykonywanie elektronicznej dokumentacji medycznej w systemie EDM oraz podpis biometryczny Przygotowanie...
Więcej

07 Września 2024

Pomoc kuchenna

Powiatowy Urząd Pracy w Świnoujściu

zachodniopomorskie / Świnoujście

  • pomoc w kuchni Wymagania konieczne: Wykształcenie: podstawowe Wymagania inne:
Więcej
Więcej ofert pracy

Baza ofert

Praca