Praca w zachodniopomorskim

Dobrzany wykorzystują możliwość zmian

Dobrzany miasto i gmina położone są w południowo-wschodniej części województwa zachodniopomorskiego. Ponad 30% obszaru gminy zajmują lasy będące częścią Ińskiego Parku Krajobrazowego.

Struktura

Biorąc pod uwagę strukturę społeczeństwa na terenie całego kraju, również w Dobrzanach wzrasta ilość osób w wieku poprodukcyjnym, a maleje w wieku przedprodukcyjnym. Główną przyczyną takiego zjawiska na terenie gminy są wyjazdy młodych osób w celach edukacyjnych oraz zarobkowych poza teren zamieszkania. Ma to także bezpośredni wpływ na spadek bezrobocia rejestrowanego w Dobrzanach.

Zatrudnienie

Mieszkańcy podejmują zazwyczaj pracę w zlokalizowanych niedaleko strefach ekonomicznych, dojeżdżając codziennie do pracy poza teren gminy. Część z nich pracuje w działających tu sklepach lub punktach usługowych. Jednak poza zatrudnieniem w strefach, dobrzanie najczęściej pracują w rolnictwie i to stanowi ich główne źródło utrzymania. Obszary uprawne zajmują ponad 50% terenu gminy. Uprawia się tu zazwyczaj pszenicę, żyto, owies i rzepak. Lekkie ożywienie gospodarcze można zaobserwować po uruchomieniu środków unijnych, które zostały wykorzystane przez niektórych dobrzan w celu uruchomienia własnych działalności gospodarczych. Zazwyczaj środki zostały spożytkowane na gospodarstwa agroturystyczne. Miejsce spowijają piękne tereny, więc kierunek jest jak najbardziej słuszny. Mieszkańcy dużych miast z przyjemnością uciekają w najdalsze zakątki Polski, aby odpocząć od wszechogarniającego hałasu i gonitwy dnia codziennego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *