Praca w zachodniopomorskim
rynek pracy

Rynek pracy w Nowym Warpnie

Nowe Warpno to niewielkie miasto, liczące niecałe dwa tysiące mieszkańców, położone nad Zalewem Szczecińskim. Udział zarejestrowanych bezrobotnych wśród ludności w wieku produkcyjnym wynosi 9.7%. Z kolei liczba pracujących na 1000 osób wynosi w Nowym Warpnie 71 i niestety na przestrzeni ostatnich kilku lat – zmniejsza się. Liczba ludności w wieku produkcyjnym w gminie to około 1100 osób. Z czego pracuje zaledwie 119 z nich, natomiast 108 osób jest zarejestrowanych, jako bezrobotni. Udział bezrobotnych kobiet w odniesieniu do ogółu kobiet w wieku produkcyjnym jest znacznie wyższy niż podana wcześniej średnia wartość i wynosi aż 13.1%.

Podmiotów gospodarczych, widniejących w rejestrze REGON, jest w gminie Nowe Warpno 190. Zdecydowanie najwięcej z nich działa w sektorze budowlanym, równie dużo w przemysłowym i rolniczym. W tak niewielkim mieście nie jest łatwo znaleźć pracę. Najlepszym dowodem na duże trudności w tym zakresie jest fakt, że na najbardziej popularnych w sieci portalach ogłoszeniowych nie znajdziemy aktualnie ani jednego ogłoszenia o pracę.

Mieszkańcy Nowego Warpna, pozostający bez pracy, są zatem zmuszeni szukać zatrudnienia w innych miastach powiatowych i być przygotowanym na codzienne dojazdy do pracy lub konieczność zmiany miejsca zamieszkania. Stała migracja z powodów zarobkowych to ciężka decyzja, zwłaszcza dla ludzi młodych. Niestety niesprzyjające warunki na lokalnym rynku pracy często wymagają dostosowania się do nich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *