Praca w zachodniopomorskim

Uroczo, ale raczej biednie

Czaplinek – miejscowość o tak uroczej nazwie położona jest pomiędzy jeziorami Drawsko i Czaplino na Pojezierzu Drawskim.

Turystyka

Miejscowość to przyjemnie rozwijająca się baza turystyczna. Nie brakuje tutaj punktów noclegowych prowadzonych przez małych przedsiębiorców. Turystów przyciąga przystań żeglarska. Można wybrać się na spływ rzeką Drawą. Dla amatorów kąpieli wodnych wydzielone jest kąpielisko śródlądowe oraz specjalne miejsce nad jeziorem Czaplino. Warto wybrać się do miasta na rynek i obejrzeć zabytki w średniowiecznym stylu.

Lokalne dobra

Teren gminy miejsko-wiejskiej zajmują w 40% tereny leśne i tyleż samo tereny rolnicze. Większość mieszkańców zajmuje się jednak prowadzeniem swoich małych działalności, pensjonacików, gospodarstw agroturystycznych, bądź żyje z wynajmu kwater prywatnych dla turystów. Ruch turystyczny jest siłą napędową gospodarki lokalnej. Między innymi w Czaplinku produkuje się produkt regionalny, jakim jest miód drahimski. Wykorzystując tereny leśne, kwitnie także przemysł drzewny. Produkuje się tu także okna i drzwi.

Plany

Infrastruktura turystyczna jest jeszcze nieco zaniedbana, ale władze poczyniły pewne kroki, aby to naprawić, wzbogacić i urozmaicić z korzyścią zarówna dla turysty, jak i dla Czaplinka. Poziom kształcenia mieszkańców nie odpowiada tutejszemu rynkowi pracy, stąd wciąż niski poziom bezrobocia. Inwestując w przyszłość, trzeba wziąć pod lupę także ten aspekt. Prawda jest też taka, że większość młodych ludzi opuszcza to urokliwe małe miasteczko, wyjeżdżając nieco dalej w poszukiwaniu pracy. Aby turystyka nie była tylko sezonowym zjawiskiem potrzeba odpowiednich nakładów finansowych oraz specjalnego wyróżnika, który przyciągnie turystów także poza tzw. sezonem. Prace trwają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *