W Chojnej coraz więcej bezrobotnych osób rozważa lub planuje założenie własnej działalności gospodarczej. Dzięki powzięciu takiej inicjatywy mieszkańcy starają się powalczyć z bezrobociem oraz pokazać siłę kreatywności, którą mogą wykorzystać na gruncie własnych doświadczeń.
Jak się ubiegać o dofinansowanie?
Kandydat, który chce otrzymać dofinansowanie na poczet podjęcia działalności gospodarczej, powinien złożyć wniosek w Urzędzie Pracy. Kompletny wniosek wraz z załącznikami jest podstawą do ubiegania się o dofinansowanie. Bazą jest dobrze przygotowany biznesplan, który uwzględnia wydatki, jakie mają zostać poniesione na start prowadzenia działalności oraz przewidywane obroty roczne, które mogą zostać osiągnięte w ciągu obowiązkowego roku prowadzenia działalności gospodarczej. Warunkiem otrzymania pełnej kwoty dofinansowania jest deklaracja, że przedsiębiorca, który podjął środki z urzędu, będzie prowadził działalność gospodarczą minimum przez rok od momentu uruchomienia oficjalnego firmy. Dodatkowo każdy projekt musi zostać zabezpieczony wekslem, który stanowi zabezpieczenie w razie zerwania umowy lub niewywiązania się z jej warunków.
Co, jeśli się nie powiedzie?
W przypadku, gdyby chojniczanin nie dotrwał do końca umowy wyznaczonej przez urząd, kwotę dotacji unijnej wraz z odsetkami należy zwrócić. W związku z tym, że pod umowy podpięte jest zabezpieczenie, tzw. żyranci zobowiązani są do pokrycia kosztów w imieniu przedsiębiorcy.
Miasto przedsiębiorcze
W Chojnej jednak trend jest bardzo pozytywny. Osoby, które podejmują działalność gospodarczą, zazwyczaj nie mają problemów z jej utrzymaniem. Wiąże się to także z tym, że wiele z działalności ma formę internetową, więc rynki zbytu usług lub towarów nie ograniczają się jedynie do rynku Chojnej.