Systematycznie wysyłasz CV do pracodawców, masz za sobą już dziesiątki e-maili ze zgłoszeniem do pracy… ale żadnej odpowiedzi? Jeśli zadajesz sobie pytanie, dlaczego rekruterzy nie są zainteresowani Twoją kandydaturą i nikt Cię nie zaprasza na rozmowy kwalifikacyjne, jesteś w odpowiednim miejscu. Sprawdź, czy nie popełniasz jednego z pięciu częstych błędów, które przekreślają szansę na pomyślne przejście rekrutacji.
Błędne dane kontaktowe
Czasami powód, dla którego nie otrzymujesz propozycji wzięcia udziału w kolejnym etapie rekrutacji, jest dość błahy i łatwy do naprawienia. Wystarczy literówka w adresie kontaktowym albo pomyłka w numerze telefonu i rekruter nigdy nie będzie mieć szansy do Ciebie dotrzeć. Dlatego zanim zaczniesz szukać poważniejszych błędów w CV, najpierw sprawdź, czy nie popełniłeś tych najprostszych – zweryfikuj poprawność danych kontaktowych.
Źle skonstruowane CV
Nawet jeśli umieściłeś w CV wszystkie kluczowe informacje dotyczące doświadczenia, kwalifikacji czy umiejętności, sposób zaprezentowania tychże danych może być niewłaściwy. Przykładem jest chaos w CV – zamiast jasnego podziału na sekcje skaczesz z tematu na temat, przez co życiorys jest nieczytelny, a zniechęcony rekruter wyrzuca go do kosza.
Innym przykładem jest nieodpowiedni dobór formatu CV. W Twoim dorobku zawodowym są kilkuletnie luki – a przygotowałeś klasyczne CV chronologiczne, przez co owe przerwy w zatrudnieniu rzucają się w oczy i odwracają uwagę od Twoich wysokich umiejętności. W tym wypadku lepszym pomysłem byłoby postawienie na CV funkcjonalne.
Zła konstrukcja CV może odnosić się też do odstraszającej, przestarzałej, pstrokatej szaty graficznej dokumentu. Pamiętaj, że zgodnie z najnowszymi trendami rekrutacyjnymi najlepiej trzymać się bieli i kolorów pastelowych. Wybierz też bezpieczną, czytelną czcionkę, np. Times New Roman, Arial czy Tahoma. Unikaj ozdobników, animacji.
Masowy mailing
Wielu osobom wydaje się, że masowe wysyłanie zgłoszeń to skuteczna metoda szukania pracy. W końcu jeśli wyślesz CV do stu czy dwustu firm, w końcu ktoś odpowie… Jednak osoby, które wykorzystują masowy mailing w czasie szukania pracy ,często spotyka rozczarowanie. Dlaczego?
Pomyśl o swoim CV jak o reklamie Twojej osoby. Zapewne wiesz, że najskuteczniejsze reklamy to te spersonalizowane. Każda kampania reklamowa przystosowana jest do określonej grupy docelowej. Reklamy, które są dla wszystkich, tak naprawdę nie trafiają do nikogo – stąd ich znacznie niższa skuteczność. Podobnie rzecz wygląda, gdy chodzi o zgłoszenie do pracy. CV powinno być tak skonstruowane, by pasowało do konkretnego stanowiska (bądź grupy stanowisk z jednej branży), o które się starasz. Musisz więc dokonać w życiorysie uważnej selekcji informacji, żeby zostały w nim tylko te interesujące dla rekrutera. Nie ma na to szans w przypadku tworzenia “CV dla każdego”.
Dlatego zamiast masowego mailingu postaw na przygotowanie mocnego CV, atrakcyjnego z punktu widzenia konkretnych stanowisk. Jeśli aplikujesz na posady w dwóch różnych branżach – przygotuj dla oddzielne dokumenty.
Zbyt małe doświadczenie
Nie bez powodu w większości ofert pracy widnieje wymóg posiadania doświadczenia na takim samym lub podobnym stanowisku. Pracodawcy szukają przede wszystkim osób, które będą mogły podjąć pracę od zaraz, a na to pozwala właśnie doświadczenie zawodowe. Pamiętaj jednak, że kandydaci o niewielkim stażu także mają szansę na etat – przede wszystkim na stanowiskach juniorskich.
A zatem, jeśli masz niewielkie doświadczenie, postaraj się celować w oferty pracy skierowane do osób dopiero zaczynających karierę zawodową. Mierz siły na zamiary. Rozsyłanie CV na wyższe stanowiska (mid, starszy specjalista) w takim przypadku często mija się z celem.
Duża liczba kandydatów
Powód Twojego niepowodzenia może też być niezależny od tego, jak wygląda Twoje CV. W przypadku niektórych stanowisk konkurencja jest ogromna i bywa, że rekruter otrzymuje nawet kilkaset zgłoszeń do pracy. Niestety, nie zawsze decyduje się na przejrzenie wszystkich CV, a jedynie te, które napłynęły na początku.
Konkurencja w czasie rekrutacji jest czymś powszechnym i nie ma na nią remedium. Jedyne, co możesz zrobić, to postarać się przygotować jak najlepsze dokumenty rekrutacyjne. CV powinno uwzględniać frazy kluczowe związane ze stanowiskiem, na jakie aplikujesz. Dlaczego? Ponieważ w przypadku szeroko zakrojonych rekrutacji często wykorzystywane jest oprogramowanie dokonujące wstępnej selekcji CV pod kątem zgodności z wymaganiami na stanowisko. Duża liczba fraz kluczowych pomoże pozytywnie przejść tę wstępną, automatyczną weryfikację.