W powiecie myśliborskim z Myśliborzem na czele istnieją trzy grupy zawodów, które definiują tutejszy rynek pracy. Lokalny rynek to przedstawiciele zawodów deficytowych, na które jest największe zapotrzebowanie oraz takich, które występują w nadmiarze oraz takich, których jest w sam raz.
Nadmiar
W Myśliborzu zdecydowanie więcej jest zawodów deficytowych niż tych w nadwyżce. Wśród pracujących mieszkańców nasycenie rynku występuje w zawodach takich jak: ekonomista, florysta, fryzjer, pedagog, pomoc kuchenna, pracownik administracyjny i biurowy, pracownik biura podróży i organizator obsługi turystycznej, sekretarka, asystentka, socjolog, specjalista ds. badań społeczno-ekonomicznych, specjalista administracji publicznej, specjalista technologii żywności i żywienia, sprzątaczka i pokojowa.
Niedobór
Przedstawiciele tych zawodów mogą liczyć na zatrudnienie, a inni z kolei zwiększyć swoje szanse przekwalifikowując się na określone stanowisko. Braki występują bowiem wśród: betoniarzy i zbrojarzy, blacharzy i lakierników samochodowych, brukarzy, cieśli i stolarzy, elektromechaników i elektromonterów, fizjoterapeutów i masażystów, kelnerów i barmanów, kierowców – autobusów, samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kierowników budowy, krawców i pracowników produkcji odzieży, kucharzy, lakierników, magazynierów, monterów, murarzy i tynkarzy oraz wielu innych zawodach, które można zdobyć jedynie na drodze zawodowej, nie zaś poprzez zdobycie dyplomu uczelni wyższej.