Praca w zachodniopomorskim
praca leśnika w Bornym Sulinowie

Praca leśnika w Bornym Sulinowie

Borne Sulinowo posiada swoje nadleśnictwo, które jest jednym z najmłodszych w Polsce. Powstało w 1993 roku i obejmuje obszar ponad 20 tysięcy hektarów. Zadaniem Nadleśnictwa Borne Sulinowo jest gospodarowanie podległym mu obszarem leśnym w taki sposób, by zapewnić równowagę ekosystemów.

Pracownicy Nadleśnictwa zajmują się hodowlą, ochroną lasu, ochroną przeciwpożarową, pozyskiwaniem drewna, budową dróg leśnych, melioracją gruntów oraz innymi działaniami niezbędnymi w prawidłowym funkcjonowaniu gospodarki leśnej.

Zawód leśniczego jest w Polsce bardzo szanowany. Jak nim zostać? Przede wszystkim należy posiadać w sobie rozwiniętą pasję do przyrody – zawód leśnika nie jest dla każdego i nie każdy odnajdzie się w specyficznych warunkach miejsca pracy. Idealny leśniczy musi być odporny na samotność oraz niesprzyjające warunki pogodowe. Jednocześnie trzeba ukończyć studia wyższe bądź technikum. Kształcenie w opisywanym zawodzie proponują cztery uczelnie wyższe oraz kilkanaście szkół średnich. Średnie wynagrodzenie leśników wynosi 4800 złotych brutto, natomiast podleśników około 2000 złotych netto. Dodatkowym benefitem są premie kwartalne oraz tzw. „trzynastki”, a więc trzynasta pensja w roku.

Co ciekawe, leśnicy dostają również mieszkanie służbowe na czas wykonywania obowiązków zawodowych, które mogą wykupić za 5% jego wartości. Niestety zawód ten wiąże się też z dość poważnymi zagrożeniami, a podstawowym z nich jest borelioza – choroba, na którą ryzyko zachorowania wśród pracowników nadleśnictw jest naprawdę spora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *