Praca w zachodniopomorskim

Ryneczek moryński

Najwięcej mieszkańców Morynia zatrudnionych jest w tzw. usługach nierynkowych. Oznacza to tyle, że są to pracownicy Urzędu Miejskiego, szkół itp. Największą grupę stanowią osoby zatrudnione w rolnictwie. Tuż za rolnictwem na prowadzenie wysuwa się sektor przemysłu, a także budownictwa.

W rolnictwie prym wiodą indywidualne gospodarstwa rolne, które nie zawsze brane są pod uwagę w przeliczeniu na sektor pracy rolnictwa. W indywidualnych sekcjach nie zatrudniani są pracownicy, co tym samym nie ma większego znaczenia dla pod względem gospodarczym.

Przekrój zarobkowy morynian pokazuje, że na pierwszym miejscu jest praca wykonywana osobiście. Pozostałe wpływy do budżetu domowego pochodzą z rent, emerytów czy zasiłków różnego rodzaju.

Stagnacja na rynku pracy w Moryniu nie sprzyja rozwojowi miejscowości. Młodzi często wyjeżdżają w poszukiwaniu zatrudnienia do większych miast lub za granicę. Ci bardziej przywiązani do swojej ziemi, starają się rozwijać działalności gospodarcze na terenie Morynia.

Spora grupa pracujących morynian swoją pracę wykonuje w innej miejscowości ościennej, niekoniecznie w samym Moryniu. W głównej mierze wynika to zwyczajnie z braku oferty na lokalnym rynku pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *