Pracodawcy ze Stargardu Szczecińskiego odczuwają braki kadrowe w wielu sektorach. Wśród zawodów nadwyżkowych znaleźli się głównie bezrobotni z wykształceniem humanistycznym: socjologicznym, ekonomicznym oraz pedagogicznym. W tych przypadkach nie pozostaje nic innego niż zmiana kwalifikacji.
Kto z kolei ma gwarancję zatrudnienia?
Spośród fachowców dużym wzięciem na rynku pracy w Stargardzie Szczecińskim cieszą się ci związani z sektorem budowlanym, transportowym oraz motoryzacyjnym. Pracodawcy poszukują m.in. betoniarzy, zbrojarzy, monterów konstrukcji stalowych, murarzy, tynkarzy, elektroników, kierowców, dekarzy, stolarzy, dostawców, zaopatrzeniowców, lakierników, diagnostów samochodowych oraz mechaników.
Ponadto brakuje kucharzy, cukierników, fryzjerów, kosmetyczek, krawców oraz dozorców. Wakaty znajdą się też na produkcji (poszukiwani są m.in. operatorzy maszyn włókienniczych i wyrobów z gumy) oraz w handlu (występuje deficyt kasjerów).
Mogłoby się wydawać, że większość ofert pracy w Stargardzie Szczecińskim jest zarezerwowana dla osób z wykształceniem zawodowym lub średnim technicznym. Niekoniecznie jest to prawdą, ponieważ ceni się również specjalistów z doświadczeniem w marketingu, programistów, administratorów baz danych oraz nauczycieli języków obcych.
Ogłoszenia rekrutacyjne są kierowane też do pracowników służby zdrowia w tym fizjoterapeutów oraz logopedów. Na zatrudnienie mogą liczyć także masażyści oraz opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych.