W powiecie choszczeńskim nad rzeką Iną położona jest miejscowość Recz. Jednak Recz nie zawsze był Reczem, choć od Reczu wszystko się zaczęło.
Rys
W pierwszych zapiskach z XIII wieku mowa jest o Reczu, potem przewija się Reetz, a po II wojnie światowej m.in. Rzeczyca, aż 1946 nastąpił powrót do pierwotnej nazwy, którą stosujemy do dnia dzisiejszego. Miasto zachowało swoją historię nie tylko w nazwie, ale także w układzie zabudowy widocznej aktualnie. Owalny kształt okolony murem obronnym z kamieni, nadal miejscami chroni granice Reczu. W ostatnim czasie do miasteczka ściągają turyści zafascynowani historią „szlaku cysterskiego” i terenem naturalnym. W odpowiedzi na zapotrzebowanie powstają gospodarstwa agroturystyczne oferujące przyjezdnym nocleg oraz wyżywienie.
Lokalnie
Poza tym lokalna gospodarka to przede wszystkim produkcja rolna, przemysł metalowy, stolarka – głównie okienna oraz drobne usługi. Mieszkańcy pracują także w ciepłowni, która produkuje energię odnawialną, w szkołach, urzędach, bankach lub prowadzą swoje działalności. Osoby pozostające jako bezrobotne mają możliwość aktywizacji społeczno-zawodowej. Prace społeczne, które oferuje miasto pozwalają mieszkańcom pobierać świadczenie za wykonaną pracę. W ten sposób wejście na rynek pracy przez osoby dotychczas bezrobotne staje się płynniejsze i nieco łatwiejsze.