Nadużycia ze strony pracodawców zdarzają się częściej, gdy panuje wysokie bezrobocie. Wtedy większość kandydatów cieszy się, jeśli uda im się znaleźć źródło dochodów i przymyka oko na nieprawidłowości. Jakich nadużyć najczęściej dopuszczają się szefowie?
- Niejasne warunki zatrudnienia
Twój pracodawca zwleka z podpisaniem umowy? A może masz umowę zlecenie, chociaż powinieneś być zatrudniony na podstawie umowy o pracę? Takich zachowań nie można lekceważyć. Dbajmy o to, aby zasady wypłacania premii pozostawały jasne od początku.
- Czas pracy
Wielu pracodawców miga się z udzieleniem dwutygodniowego urlopu wypoczynkowego. Za takie przewinienie firmie grozi kara grzywny. Nie wszyscy pracownicy są też świadomi tego, że w nadzwyczajnych sytuacjach, takich jak np. ślub lub śmierć członka rodziny, mogą skorzystać z urlopu okolicznościowego.
Kolejną kwestią pozostaje sprawa nadgodzin i wykonywania obowiązków służbowych w weekendy. Jeżeli pracodawca nie płaci należycie, to lepiej rozglądać się za nową pracą w Łobzie.
- Nieprzestrzeganie zasad BHP
Zdarza się to najczęściej w branży budowlanej i jest nierzadką przyczyną wypadków w pracy. Uchybienia w tym zakresie mogą nieść zagrożenia dla zdrowia, a nawet dla życia.
- Wypowiadanie umów
W przypadku zwolnienia, w zależności od czasu zatrudnienia, pracownikowi przysługuje określony okres wypowiedzenia. Niektórzy pracodawcy wypowiadają umowy z dnia na dzień i nie wystawiają świadectw pracy. W walce z tego typu nadużyciami pomaga Państwowa Inspekcja Pracy.