Pod względem bezrobocia powiat choszczeński znajduje się zawsze bardzo wysoko w niechlubnych statystykach, które wskazują na jedną najwyższych stóp bezrobocia w kraju. Ten trend trwa już prawie 10 lat i nie bardzo widać na horyzoncie możliwość poprawy.
Bardzo duża liczba mieszkańców potrzebuje wsparcia ze strony instytucji państwowych jak Urząd Pracy czy np. Ośrodek Pomocy Społecznej. Niestety przez strukturalne bezrobocie mamy do czynienia z coraz częściej postępującym ubożeniem społeczności lokalnej.
Statystyki pokazują, że poziom bezrobocie jest mniej więcej stały. Ani się nie zwiększa, ani też nie spada. Najwięcej osób bezrobotnych w gminie Choszczno mieszka na wsi. Ponad 50% grupy bezrobotnych stanowią kobiety. Większość z nich ma prawo do zasiłku.
Najczęstsze formy aktywizacyjne, które oferuje miejscowy Urząd Pracy to między innymi staże, szkolenia, prace interwencyjne i roboty publiczne oraz prace społecznie użyteczne. Druga grupa to refundacja kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy oraz różnorodne dotacje w tym na podjęcie własnej działalności gospodarczej.
Największą popularnością cieszą się staże. Jednak ilość wniosków o stażystów, jakie są wysuwane przez pracodawców, przekracza możliwości uruchomienia tak dużej ilości miejsc stażowych. W pierwszej kolejności rozpatrywane są zazwyczaj wnioski, w których pracodawca deklaruje, że po ukończonym stażu zatrudni taką osobę za środki własne.
Również sporą popularnością cieszą się dotacje na podjęcie działalności gospodarczej, czy refundacja kosztów doposażenia stanowiska pracy. Jednak jest to nadal kropla w morzu potrzeb, a z programów wsparcia korzystają nieliczni, głównie ci, którzy sami sobie chcą dać szansę na lepsze życie.