Jeśli komuś zależy, to się stara 

  1. Praca zachodniopomorskie
  2. Bez kategorii
  3. Jeśli komuś zależy, to się stara 

Pod względem bezrobocia powiat choszczeński znajduje się zawsze bardzo wysoko w niechlubnych statystykach, które wskazują na jedną najwyższych stóp bezrobocia w kraju. Ten trend trwa już prawie 10 lat i nie bardzo widać na horyzoncie możliwość poprawy.

Bardzo duża liczba mieszkańców potrzebuje wsparcia ze strony instytucji państwowych jak Urząd Pracy czy np. Ośrodek Pomocy Społecznej. Niestety przez strukturalne bezrobocie mamy do czynienia z coraz częściej postępującym ubożeniem społeczności lokalnej.

Statystyki pokazują, że poziom bezrobocie jest mniej więcej stały. Ani się nie zwiększa, ani też nie spada. Najwięcej osób bezrobotnych w gminie Choszczno mieszka na wsi. Ponad 50% grupy bezrobotnych stanowią kobiety. Większość z nich ma prawo do zasiłku.

Najczęstsze formy aktywizacyjne, które oferuje miejscowy Urząd Pracy to między innymi staże, szkolenia, prace interwencyjne i roboty publiczne oraz prace społecznie użyteczne. Druga grupa to refundacja kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy oraz różnorodne dotacje w tym na podjęcie własnej działalności gospodarczej.

Największą popularnością cieszą się staże. Jednak ilość wniosków o stażystów, jakie są wysuwane przez pracodawców, przekracza możliwości uruchomienia tak dużej ilości miejsc stażowych. W pierwszej kolejności rozpatrywane są zazwyczaj wnioski, w których pracodawca deklaruje, że po ukończonym stażu zatrudni taką osobę za środki własne.

Również sporą popularnością cieszą się dotacje na podjęcie działalności gospodarczej, czy refundacja kosztów doposażenia stanowiska pracy. Jednak jest to nadal kropla w morzu potrzeb, a z programów wsparcia korzystają nieliczni, głównie ci, którzy sami sobie chcą dać szansę na lepsze życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Najnowsze oferty pracy:

31 Maja 2023

F&A Process Owner

METRO Global Solution Center Sp. z o.o.

zachodniopomorskie / Szczecin

  • Your main area of responsibility in this position will include: Acting as Subject Matter Expert for given AR/GL process, Acting as first point of contact in terms of organization of processes,...
Więcej

31 Maja 2023

Spawacz / Ślusarz

PreZero Jantra

zachodniopomorskie / Szczecin

  • W swojej pracy będziesz odpowiadać za: Naprawy ślusarsko – spawalnicze, kontenerów, pojemników; Kasacje kontenerów oraz pojemników; Wykonywanie remontów w zakresie ślusarsko-spawalniczym...
Więcej

31 Maja 2023

Operator maszyn CNC

Teleyard Sp. z o.o.

zachodniopomorskie / Szczecin

  • Czym się będziesz zajmować: Obsługą maszyn CNC Doborem narzędzi i parametrów skrawania Ustawianiem i wykonywaniem detalu zgodnie z dokumentacją techniczną Kontrolą jakościową wykonywanych...
Więcej
Więcej ofert pracy

Baza ofert

Praca