W Moryniu na rynku pracy widoczne są drobne podmioty gospodarcze, które kształtują tutejsza gospodarkę lokalną. W związku z przewijającymi się tu terenami rolniczymi, gospodarstwa rolne zajmują się także przetwórstwem owoców i warzyw.
Rolnictwo
Wszystkie surowce i produkty pochodzą z upraw własnych. Natomiast receptury przygotowania oparte są na tradycjach rodzinnych przeniesionych do biznesu. Jest to podstawa sukcesu tzw. gotowych słoików, które można zakupić także w wielu sklepach. Oprócz produktów z owoców i warzyw tutejsi rolnicy sprzedają także zboża, ziemniaki. Niektórzy hodują trzodę chlewną i bydło mleczne oraz mięsne. Jednak głównie na potrzeby własne. Dzięki tej pracy zapewniają wyżywienie dla całego gospodarstwa domowego.
Drobne biznesy
Oprócz terenów gminnych w centrum miejscowości działają sklepy oraz punkty usługowe. Placówki te zazwyczaj należą do właścicieli prywatnych, którymi są mali lokalni przedsiębiorcy. Na pierwszy plan moryńskiego rynku pracy wysuwają się znacząco ośrodki i gospodarstwa agroturystyczne, które rozrastają się znacznie z roku na rok. Powiększająca się baza turystyki ekologicznej nie tylko wzmacnia rynek w nowych przedsiębiorców, ale także tworzy miejsca pracy dla osób postronnych. Jeśli prowadzony ośrodek jest na tyle duży, że sam gospodarz przy zaangażowaniu wsparcia rodzinnego nie jest w stanie pracować w kilku zawodach jednocześnie, tym samym stwarza nowe miejsca pracy dla osób z zewnątrz. Przy agroturystycznych trendach pracy jest na prawdę sporo w wielu obszarach.