Wyspę Wolin najprawdopodobniej zamieszkiwała już ludność epoki kamienia łupanego. W epoce brązu rozkwitała tu kultura łużycka, a potem plemiona gockie zasiedlały jej granice.
Moc żywicy
Największym i najcenniejszym zarazem skarbem ówczesnych czasów był bałtycki bursztyn. Położenie wyspy stanowiło świetną bazę szlaku handlowego, co przyczyniło się do rozwoju wyspy. Obecne miasto Wolin położone jest na południowym cyplu wyspy Wolin, nad cieśniną Dziwna.
Rynek
Mieszkańcy gminy Wolin skarżą się na brak odpowiednich miejsc pracy oraz niskie zarobki. Są tu hurtownie i markety, ale to nie jest zdecydowanie praca dla każdego. Niektórzy pracują na polu golfowym inni przy rybołówstwie. Część mieszkańców para się rolnictwem i pracuje dorywczo, zwłaszcza sezonowo. Kilka sklepów i innych lokali usługowych nie zapewni pracy wszystkim. Wolinianie radzą sobie jak mogą, wszak przyszło im żyć w pięknym miejscu, więc starają się także – jak mogą – wykorzystać potencjał turystyczny. Zajmują się turystycznym aspektem, wynajmując kwatery i oferując obsługę gastronomiczną odwiedzających Wolin turystów. Wolinianie pracują także w jednostkach administracyjnych gminy, szkołach i przedszkolach. Jednak ich nastroje są raczej kiepskie. Mieszkańcy, zwłaszcza młodzi powoli opuszczają swoją rodzinną miejscowość w poszukiwaniu zatrudnienia. Jednak miasto się nie poddaje i planuje kolejne inwestycje, których następstwem być może będą kolejne inwestycje usprawniające gospodarkę i oferujące nowe miejsca pracy.