Powiat sławieński – to tutaj leży miasto i gmina Sławno. Krajobraz północnej części zajmują piękne wydmy nadmorskie. Rozciąga się też imponująca plaża o długości 45 km. Jest to obszar dość peryferyjny, w związku z tym nie jest postrzegany jako zbyt atrakcyjny pod kątem inwestycyjnym.
Co funkcjonuje?
Główne gałęzie, w których pracują mieszkańcy to szkolnictwo, handel, usługi, kultura, sport i turystyka oraz rolnictwo. Dobrze rozwinięta jest baza turystyczna. Funkcjonuje tu wiele hoteli i pensjonatów, a także pól namiotowych i kempingowych. Sporty wodne są zdecydowanie na pierwszym miejscu. Żeglarstwo, kajakarstwo, czy windsurfing przyciągają turystów z Polski, a także zza granicy. Jest to zdecydowanie obszar, na którym widoczny jest rozwój turystyki.
Praca
Jeśli chodzi o bezrobocie, jego stan poprawia się w stosunku do roku ubiegłego. Liczba osób zarejestrowanych jest niższa nie tylko w stosunku do roku ubiegłego, ale także pokazuje optymistyczny trend w porównaniu do ubiegłego miesiąca. Część bezrobotnych podjęła zatrudnienie przez znalezienie pracy na własną rękę. Kolejna grupa rozpoczęła pracę na stanowiskach subsydiowanych tzn. dzięki dofinansowaniu unijnemu i doposażeniu miejsc pracy w firmie oferującej pracę. Jest niewielki, ale jednak odsetek osób, które rozpoczęły jednoosobowe działalności gospodarcze również współfinansowane przez Unię Europejską. Jednak ofert pracy jest mało, a większość ludzi chcących znaleźć zatrudnienie poszukuje go poza granicami miasta, gminy, a nawet całego powiatu.
Wykształcenie nie sprzyja
Zamieszkująca tu ludność, w większości ma wykształcenie podstawowe i zawodowe. Młodzi ludzie podejmując decyzję o rozpoczęciu studiów wyższych, wyjeżdżają z regionu i zazwyczaj już tu nie wracają. Przyczyną jest zwyczajnie brak ofert pracy skierowanych do osób z dyplomem.