W Karlinie gospodarka przede wszystkim opiera się na przemyśle drzewnym. Tartaczny zakład jest źródłem zatrudnienia wielu mieszkańców Karlina. Przemysł drzewny jest jednym z najbardziej opłacalnych w obecnych czasach. Drewno potrzebne jest nie tylko na opał, ale także jako surowiec do produkcji podłóg, schodów, mebli oraz papieru.
Produkcja
Możliwości produkcyjne tartaku zależą w dużej mierze nie tylko od ilości i jakości sprzętów używanych przy wycince i obróbce drzew, ale przede wszystkim od kapitału ludzkiego. Ze względu na złożoną ilość procesów związanych z pracą przy drzewach, potrzeba bardzo wielu rąk do pracy na różnych etapach produkcji.
Zapotrzebowanie
Zapotrzebowanie na drewno na polskim rynku jest obecnie ogromne. Po surowce ustawiają się kolejki na wiele miesięcy do przodu. Bywają takie dni, że wycinka i obróbka drewna w zasadzie nie ma przerwy. Na brak pracy z pewnością w tej branży narzekać nie mogą mieszkańcy Karlina.
Dorywczo
Często przy wzmożonej ilości pracy i dużych nakładach na zamówienia, trzeba przyspieszyć i zwiększyć produkcję. Wtedy zdarzają się sytuację, że zostają zatrudnione nowe osoby na tzw. „chwilę”. Z możliwości pracy dorywczej korzysta wiele osób, dzięki czemu, chociaż na chwilę mogą wspomóc swój budżet domowy dodatkową gotówką.