Pyrzyce to jedno z najstarszych miast Pomorza Zachodniego. Jest to miasto powiatowe i siedziba gminy zarazem. Położone są głównie na terenach rolniczych, a sama nazwa pochodzi od słowa staropolskiego oznaczającego pszenicę – pyro.
Źródła
Elementem, z którego znane są Pyrzyce to źródła wód geotermalnych. Źródła stały się sławne pod koniec lat 90. ubiegłego wieku. Temperatura wód ma 64 stopnie Celsjusza i wykorzystuje się ich potencjał także przy produkcji energii cieplnej do ogrzewania wody. Wody mają charakter chemiczny. Odznaczają się wysokim stężeniem jonów żelaza. Wykorzystywane są do celów leczniczych. Powstała z nich solanka ma dużą zawartość jonów bromkowych, jodkowych, manganowych i borowych.
Rozwój
Pyrzyce rozwijają się sportowo i kulturalnie. Z turystycznych walorów najbardziej znany jest Szlak Ziemi Pyrzyckiej im Stanisława Jansona, znany nie tylko w Polsce. Wyznacza on trasę Pyrzyce-Brzesko-przelewice-Koszewo-Morzyczyn o długości 58 km.
Bezrobocie
Stopa bezrobocia jest tu jedną z najwyższych w regionie województwa zachodniopomorskiego. Większość mieszkańców pracuje głównie w sektorze rolniczym, parając się właśnie rolnictwem, leśnictwem, łowiectwem i rybołówstwem. Zaraz za tym występuje sektor usługowy i finansowy związany z turystycznymi walorami tego obszaru. Ponad połowa mieszkańców pracuje właśnie w sektorze prywatnym. Ze znalezieniem pracy problem mają kobiety i osoby z wyższym wykształceniem. Absolwenci coraz częściej opuszczają miasto, poszukując pracy, tam gdzie mają szansę na zatrudnienie i przyzwoitą jakość życia.