Trzcińsko-Zdrój położone jest w granicach Pojezierza Zachodniopomorskiego i Pojezierza Południowopomorskiego. Obszary te dzielą się z kolei na mniejsze tj. Pojezierze Myśliborskie oraz część równiny Gorzowskiej. Sama gmina jest gminą miejsko-wiejską. Mieszkańcy poszczególnych miejscowości zasiedlają dość równomiernie cały obszar tego regionu.
Otwarci na zagranice
Dominuje tutaj głównie rolnictwo. Z tej gałęzi gospodarki utrzymuje się większość rodzin zamieszkujący Trzcińsko-Zdrój. Ponad 60% powierzchni gminy zajmują użytki rolne. Oprócz tego gmina prężnie współpracuje z zachodnimi sąsiadami. Trzcińsko-Zdrój i Niemcy wspólnie eksploatują kruszywa i tworzą bazę turystyczną. Z Holandią jako bliźniaczym miastem również utrzymywana jest stała współpraca.
Biznesy
Wracając do kruszyw, zakłady w Trzcińsku-Zdroju pozyskują i dystrybuują właśnie kruszywa mineralne i żwir. Produkowane są tu także materiały budowlane. Wydobywana i transportowana jest przede wszystkim kreda pojezierna. Sektor usług spożywczo-przemysłowych zaraz po rolnictwie jest największą branżą skupiającą osoby zatrudnione w gminie. Oczywiście w regionie funkcjonuje też szereg małych działalności świadczących usługi: fryzjerskie, budowlane, stolarskie, ciesielskie, dekarskie, wodno-kanalizacyjne i mechaniki pojazdowej.
Rolnictwo wygrywa
Rolnictwo jest bardzo ważne w całej strukturze gospodarczej regionu. Są tu korzystne warunki przyrodnicze, dobrej jakości gleba i przede wszystkim chęć do pracy w postaci zasobów ludzkich. Uprawia się głównie zboża paszowe i towarowe oraz rzepak. Rolnictwo utrzymuje się stale na bardzo wysokim poziomie, w głównej mierze dzięki dofinansowaniom unijnym. W dalszej perspektywie strategia rozwoju zakłada podział terenów na typowo uprzemysłowione, handlowe i usługowe, tak aby móc zapewnić swoim mieszkańcom nowe stanowiska pracy spoza rolniczej działalności.