Pod koniec sierpnia 2018 roku w powiecie świdnickim zanotowano stopę bezrobocia na poziomie 14,3%. To naprawdę sporo, gdyż bezrobocie w województwie wynosi 7,3%, a kraju niecałe 6%.
Osoby bezrobotne, które chciałyby zmienić kwalifikacje zawodowe, powinny zapoznać się z barometrem zawodów. Największy deficyt pracowników w Świdwinie występuje w branży budowlanej, transportowej i gastronomicznej. Pracodawcy chętnie zatrudnią m.in. cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy, blacharzy, mechaników, operatorów urządzeń dźwigowo-transportowych, ślusarzy, spedytorów i kierowców. Na oferty pracy w Świdwinie mogą też liczyć pielęgniarki i położne, opiekunowie osób starszych, a także fryzjerzy, recepcjoniści i handlowcy. Etaty czekają na piekarzy, kucharzy, pomoce kuchenne, szefów kuchni, masarzy i przetwórców ryb.
Warto mieć fach w ręku, ale szanse na zatrudnienie mają też osoby z wykształceniem wyższym, takie jak nauczyciele placówek wychowawczych, logopedzi, graficy komputerowi, księgowi czy farmaceuci.
Do zawodów nadwyżkowych zaliczono z kolei pracowników administracyjnych i biurowych, pedagogów oraz hodowców i rolników. Trudności ze znalezieniem pracy w Świdwinie nie omijają specjalistów technologii żywności i żywienia.