Bezrobocie w Szczecinku jest na rekordowo niskim poziomie. W zasadzie statystykę można porównać do tej z początku lat 90. Pomimo optymistycznego trendu w dalszym ciągu bez pracy pozostaje zbyt wiele osób.
Aktywizacja
Najwięcej osób bezrobotnych pozostaje w wieku 18-44 lat. Stanowią one niemal 62% ogółu. Miasto inwestuje sporo w aktywizację bezrobotnych. Formy wsparcia, które oferuje tutejszy Urząd Pracy to między innymi prace interwencyjne, społeczno-użyteczne, dofinansowanie wynagrodzenia dla osób powyżej 50 roku życia, staże, dotacje na założenie własnej działalności gospodarczej, doposażenie miejsca pracy, bon na zasiedlenie i refundacje wynagrodzeń. Całość budżetu to kilkumilionowe środki inwestowane we wsparcie osób bezrobotnych w Szczecinku oraz podległym mu gminom.
Inwestycje
Miasto się rozwija, płaca minimalna rośnie, pojawiają się nowe zakłady pracy, które zatrudniają po kilkadziesiąt osób. Dzięki temu miasto zyskuje pieniądze od podatników i tym samym może inwestować w nowe gałęzie rozwoju, modernizację miasta oraz wsparcie mieszkańców pozostających bez pracy.
Nowa praca
W ubiegłym roku z różnorodnych form oferowanych przez Urząd Pracy, w powiecie szczecineckim skorzystało ponad 160 osób. Kandydaci do pracy wybierali szkolenia i kursy zawodowe oraz te, które pozwoliły im zdobyć nowe umiejętności w ramach przekwalifikowań. Sporo bezrobotnych wybrało także kurs na prawo jazdy i uprawnienia do obsługi urządzeń i maszyn. Obecnie rynek szczecinecki zdominowany jest przez duże zagraniczne firmy meblowe. To tutaj zatrudnienie znalazło najwięcej bezrobotnych.