Trzcińsko-Zdrój to teren idealnie wpisujący się w trendy turystyczne. Warunki do rozwoju tej gałęzi są znakomite. Na obszarze gminy znajduje się wiele jezior, które nadają się do celów rekreacyjnych.
Wodno-leśna rekreacja
Z powodzeniem można uprawiać tu wędkarstwo oraz wiele sportów wodnych. Przez Trzcińsko-Zdrój przepływają dwie rzeki, dzięki którym temat kajakarstwa pozostaje także otwarty. Poza tym tereny leśne idealnie sprawdzają się do jazdy rowerem, biegów czy nordic-walkingu. Sportom sprzyja też niemal nieskazitelnie czyste powietrze. Rowery wpisały się tak mocno w krajobraz terenu, że w dalszej perspektywie planowana jest szeroka rozbudowa ścieżek rowerowych o charakterze międzynarodowym.
Zabytkowa strona
Jednak obszar ten to nie tylko bogata przyroda to także zabytki. Pomimo niewielkich rozmiarów miasteczka, znajduje się tu kilka zabytków o imponującej historii: Brama Myśliborska, Ratusz, Brama Chojeńska, Baszta, Czatownia, Baszta Bociana czy Kościół Mariacki.
Agroturystyka na start
Baza turystyczna jest na etapie rozwoju. Turystów przybywających do miejscowości jest coraz więcej. Jest to doskonały czas, aby zaoferować im bazę noclegowo-wypoczynkową i zarazem otworzyć swój własny mały biznes. Z czasem może okazać się, że rąk do pracy będzie zbyt mało i przedsiębiorca stanie się pracodawcą, dając zatrudnienie okolicznym mieszkańcom. Aktualnie można zaobserwować trend powrotu do korzeni, gdzie turyści z chęcią wybierają małe wczasy agroturystyczne, porzucając hotele czy pensjonaty. Turystyka jest dobrym pomysłem, który może zaprocentować w przyszłości, przynosząc zarówno nowe miejsca pracy, jak i zwiększyć ruch w regionie, co z kolei przyczyni się do wzrostu gospodarczego Trzcińska.